Skąd potrzeba identyfikacji dobrej praktyki?
Opisanie dobrej praktyki wdrożeniowej było jednym z zadań w międzynarodowym projekcie “Mental Health Matters – Making Enterprises in the BSR more Resilient by Tackling Psychosocial Risks in the Workplace”, koordynowanym przez Sekretariat NDPHS. Ma on na celu wzmocnienie systemów OSH (zdrowia i bezpieczeństwa w pracy) w krajach partnerskich we wspieraniu pracodawców w zarządzaniu ryzykiem psychospołecznym w miejscu pracy. Dotychczasowe działania tego systemu (w Polsce służby bhp i medycyny pracy) skupiają się głównie na prewencji tradycyjnych, tzn. fizykochemicznych zagrożeń środowiska pracy. Stąd pomysł na powołanie społeczności polityków, naukowców, pracodawców, pracowników, profesjonalistów OSH i podmiotów zajmujących się ich kształceniem, która zainicjuje dyskusję na temat adekwatności polityk, praktyk i edukacji w systemie OSH do realnych potrzeb dotyczących promowania zdrowia psychicznego pracowników. Docelowo ma to posłużyć zaproponowaniu działań usprawniających system OSH we wspieraniu pracodawców na tym polu.
Czym wyróżnia się zidentyfikowana w projekcie praktyka?
Dyskusje prowadzone w Polsce pokazują, że w naszym kraju brakuje narzędzi i mechanizmów, które motywowałyby służby bhp oraz medycyny pracy do wspierania pracodawców w identyfikacji i ograniczaniu czynników ryzyka psychospołecznego w zakładach pracy. Lukę tę wypełniają zewnętrzni dostawcy usług komercyjnych (szkoleniowych, terapeutycznych, konsultingowych). Skupiają się one w głównej mierze na dostarczaniu wsparcia pracownikom eksponowanym na stres w pracy (poprzez ofertę szkoleń w radzeniu sobie ze stresem czy wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego dla osób w kryzysie). Takie podejście przerzuca na personel odpowiedzialność za poradzenie sobie z tym problemem. Zidentyfikowana i opisywana w projekcie praktyka wolnorynkowa idzie znacznie dalej. Ma ona na celu wsparcie pracodawców w identyfikacji źródeł stresu w pracy i ich ograniczaniu, a więc stymulowanie realnego zarządzanie ryzykiem psychospołecznym w pracy.
Na czym polega praktyka?
Praktyka dotyczy dwóch rodzajów wdrożeń zorganizowanych przez firmę makowkapracuje.pl.
Pierwsza polega na kształtowaniu wiedzy i kompetencji służby bhp w zakresie wykorzystania normy ISO45003 „Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy — Zdrowie psychiczne i bezpieczeństwo w pracy — Wytyczne dotyczące zarządzania ryzykiem psychospołecznym”.
Druga dotyczy opracowania i wdrożenia w latach 2022-2024 strategii wellbeingowej dla firmy produkcyjnej na bazie autorskiego modelu #dobrzewpracy.
Innowacyjność podejścia w obu wdrożeniach polega na poszerzaniu tradycyjnego zakresu działań służby bhp o przedsięwzięcia promujące dobrostan personelu.
Serdecznie zapraszamy do lektury prezentacji obu wdrożeń (wystarczy kliknąć w okładkę prezentacji):