Przedstawiamy broszurę „Zachowania prozdrowotne związane ze stylem życia w kontekście ekspozycji zawodowej – Jak pozostać aktywnym zawodowo mimo upływu czasu i pogarszania się zdrowia? Dlaczego warto pracować jak najdłużej?” przygotowaną przez naszych kolegów z Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi.
Opracowanie można wykorzystywać w edukacji pracowników. Pomoże ono zrozumieć, jak istotne jest – w aspekcie zdrowotnym, ekonomicznym i społecznym – jak najdłuższe kontynuowanie aktywności zawodowej. Dostarczy wiedzy na temat zmian zachodzących wraz z wiekiem w organizmie człowieka, a więc przyczyn malejącej zdolności do pracy. Eksperci w opracowaniu opisują następujące obszary, które warto wspierać, aby skutecznie i długofalowo utrzymywać zdrowie i aktywność zawodową:
- dobre zdrowie psychiczne,
- sprzyjająca zdrowiu atmosfera w miejscu pracy,
- równowaga pomiędzy życiem zawodowym a osobistym,
- zbilansowana dieta i prawidłowe nawyki żywieniowe,
- aktywność fizyczna,
- ograniczenie konsumpcji substancji psychoaktywnych,
- ergonomia i organizacja pracy.
Ponadto autorzy broszury pokazują pracodawcom i menedżerom, jak w firmie planować obowiązki zawodowe tak, aby wykorzystać doświadczenie i potencjał starzejących się pracowników, uwzględniając ich ograniczenia.
Przypominamy, że pracodawcy i menadżerowie mogą omówić te tematy z autorami opracowania w trakcie bezpłatnych konsultacji. Serdecznie zapraszamy do kontaktu.
Zadanie realizowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021 – 2025, finansowane przez Ministra Zdrowia.