Miło nam poinformować, że właśnie ukazała się I część raportu „Żywieniowe nawyki pracujących Polaków 2022”.
Część I dedykowana jest roli zdrowego żywienia w opinii pracowników.
Badanie, którego wyniki przytoczono w tym opracowaniu, zostało przygotowane przez Dailyfruits we współpracy z Krajowym Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy.
Sondaż przeprowadzono na ponad tysięcznej próbie osób pracujących, o wykształceniu średnim lub wyższym, wykonujących głównie prace siedzące.
Poniżej fragment słowa wstępnego do raportu przygotowany przez dra Krzysztofa Puchalskiego z Centrum:
„(…) Blisko połowa respondentów jest przekonana, że na co dzień trudno im zdrowo jeść. Winią za to zarówno samych siebie (niezdrowe preferencje smakowe, niedostatki silnej woli), jak też otoczenie: niesprzyjającą jedzeniu organizację pracy, nadmiar obowiązków, łatwą dostępność niezdrowych produktów, zagubienie w natłoku informacji dietetycznych, niekorzystne społeczne wzory żywieniowe, wysoką cenę zdrowego jedzenia. Przeszkody takie częściej wskazują osoby otyłe i zagrożone otyłością, co wzmacnia potrzebę ograniczania przywołanych utrudnień.
Blisko co druga osoba modyfikuje swoje praktyki żywieniowe, głównie z chęci poprawy zdrowia i samopoczucia (sprawności fizycznej, wyników badań), także kontroli masy ciała i samej zmiany. Blisko połowa jest zadowolona z osiąganych rezultatów, przy czym częściej są to pracownicy korzystający z profesjonalnej pomocy.
Respondenci ukazują złożony obraz swojego idealnego menu. Powinno ono wspierać ich zdrowie i nie generować dolegliwości, choć jednocześnie skłonni są na ustępstwa dla walorów smakowych. Ważna jest szeroko pojęta naturalność jedzenia – ograniczenie składników syntetycznych, „zielona” produkcja. Różnorodne jedzenie, lekkie, bogate w warzywa i owoce (i to nie jest efekt specyfiki badania, bo potwierdzają to inne ustalenia) zyskuje większą aprobatę respondentów niż menu pokolenia ich rodziców. (…)
Organizując jedzenie zgodnie z potrzebami i preferencjami pracowników pracodawcy mogą wzmacniać konkurencyjność swoich organizacji, a jednocześnie dbać o zdrowie publiczne. Badanie Dailyfruits ujawnia wiele tych potrzeb i przez to, mam nadzieję, stanie się inspiracją do tworzenia bardziej zdrowych i przyjaznych miejsc pracy.”
Więcej na ten temat w raporcie. Serdecznie zapraszamy do lektury.