Właśnie ukazał się raport „Presja zmian a emocje i zdrowie psychiczne w środowisku pracy”. Podsumowuje on badanie zrealizowane przez grupę ArteMis w ramach kampanii „Bliżej Siebie” skupiającej się na temacie zdrowia psychicznego w miejscu pracy. Jednym z patronów kampanii jest Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy.
Badanie ankietowe, którym objęto 1 300 osób, jest odpowiedzią na rosnące tempo i presję zmian. Miało na celu sprawdzenie, jak odnajdują się w nich pracownicy i liderzy oraz jak ma się ich psychika. Oto kilka wybranych danych:
- Połowa badanych (51%) uważa, że ostatnie miesiące to coraz więcej zmian i nowych rzeczy w firmie. To problematyczne, biorąc pod uwagę, że 38% badanych nie lubi zmian w miejscu pracy.
- Ponad połowa osób w środowisku pracy (52%) czuje się przeciążona emocjonalnie, a 48% przyznaje, że czuje się zmęczona ciągłymi zmianami w miejscu pracy.
- Spośród zmian w miejscu pracy jako najbardziej stresujące wskazano: redukcję etatów i zwolnienia pracowników (31%),zwiększenie wymagań dotyczących wydajności pracy lub obciążenia pracą (27%), zmiany stanowisk pracy lub struktury zespołów (24%).
- Liczba czy rodzaj zmian nie są jedynym problemem. Istotne jest także, a może przede wszystkim to, jak te zmiany są wprowadzane. Ponad 45% badanych jest zdania, że zmiany w ich miejscu pracy wprowadzane są bez żadnego przygotowania pracowników, a 42% uznaje, że zmiany wprowadzane są bardzo szybko, przez co samemu trudno się do nich przygotować.
- Pośród trzech najczęściej wymienianych objawów związanych z presją i tempem zmian w miejscu pracy wymieniano: większy stres (27%) i niepewność (22%), zmęczenie i wyczerpanie psychiczne (22%).
- Pokazuje to potrzebę wspierania zdrowia psychicznego personelu w zakładach pracy. Tymczasem w wielu organizacjach nie ma ku temu sprzyjających warunków. 41% respondentów wskazuje bowiem, że kondycja psychiczna pracowników jest w ich miejscu pracy tematem tabu, a 28% – że osoby z problemami natury psychicznej są odsuwane od zespołu. Ponadto tylko co czwarty (27%) pracownik przyznaje, że jego bezpośredni przełożony regularnie pyta o jego samopoczucie, a 44% boi się powiedzieć otwarcie w pracy o pogorszeniu kondycji psychicznej.
Raport z prezentacją pełnych wyników oraz komentarzami ekspertów można pobrać bezpłatnie na stronie kampanii: https://blizejsiebie.info/druga-edycja/raport/
Jest nam przy tym niezmiernie miło poinformować o naszym wkładzie w tę publikację. Jeden z komentarzy do raportu został bowiem przygotowany przez Elizę Goszczyńską. Omawia ona pokrótce stan promocji zdrowia psychicznego w firmach w Polsce oraz wskazuje, dlaczego warto zarządzać zdrowiem psychicznym w organizacji.
Zapraszamy do lektury raportu.