Najważniejsze wydarzenia w działalności Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy
1994
Powstanie Zakładu Promocji Zdrowia
1996
Przekształcenie Zakładu Promocji Zdrowia w Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy
1997
Opracowanie przez Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy strategii wdrażania i rozwoju Sieci Ośrodków Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy w Polsce. Została ona przygotowana w ramach prac nad Projektem Banku Światowego TOR 1.1.1.7.
1998
Pierwsze ogólnopolskie badanie dotyczące diagnozy oraz uwarunkowań promocji zdrowia w średnich oraz dużych firmach w Polsce (realizowane przez Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy).
2000
Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy rozpoczyna realizację projektu „Miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego”.
2001
Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy zostało członkiem Europejskiej Sieci Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy i Narodowym Biurem Kontaktowym tej sieci na terenie Polski. Od czasu przyjęcia Centrum aktywnie uczestniczy w opracowywaniu strategii Europejskiej Sieci, spotkaniach roboczych i programach międzynarodowych.
2005
Rozpoczęcie koordynacji międzynarodowego projektu realizowanego w 12 krajach europejskich pt. „Rozwijanie struktur dla upowszechniania wzorów dobrej praktyki w obszarze promocji zdrowia w miejscu pracy w krajach przystępujących i kandydujących do UE” (Dragon Fly).
2006
Rada Ochrony Pracy przy Sejmie RP zapoznała się z efektami 10-letniej działalności Ogólnopolskiej Sieci Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy, której działania zostały zainicjowane oraz koordynowane przez Krajowe Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. Na podstawie przedstawionych danych, Rada uznała promocję zdrowia za jedną z metod stymulowania rozwoju społeczno-gospodarczego oraz wskazała na konieczność wspierania dalszego rozwoju promocji zdrowia w miejscu pracy.
2008
Rozpoczęcie koordynacji międzynarodowego projektu realizowanego w 4 krajach europejskich pt. „Wzmocnienie kompetencji nisko wykształconych pracowników w zakresie ich wyborów zdrowotnych w kontekście zmian na rynku pracy” (LEECH).
2009
W uznaniu dorobku naukowego dotyczącego promocji zdrowia pracujących WHO przyznało zespołowi Centrum nagrodę za wybitny wkład w badania w dziedzinie promocji zdrowia, wręczoną na 62 sesji Światowego Zgromadzenia Zdrowia, które odbyło się 21 maja 2009 r. w Pałacu Narodów w Genewie.
2012
W ramach projektu pt.: „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych” podjęto działania prozdrowotne w 211 firmach, które zatrudniały ok. 58 tys pracowników.
2013
Opublikowany został raport pt.: Ocena i zalecenia dotyczące wzmocnienia stanowiska i roli zarządczej Ministerstwa Zdrowia w działaniach związanych z poprawą promocji zdrowia w miejscu pracy w Polsce. Został on przygotowany w ramach współpracy między Ministerstwem Zdrowia a Europejskim Biurem Regionalnym WHO. W przygotowaniu raportu uczestniczyli między innymi członkowie Krajowego Centrum Promocji Zdrowia Miejscu Pracy IMP – Elżbieta Korzeniowska oraz Krzysztof Puchalski.
2014
Laureatką Nagrody im. Haliny Krahelskiej w XXI edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” została m.in. Elżbieta Korzeniowska, kierownik Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy. Nagroda im. Haliny Krahelskiej przyznawana jest za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy i przyznawana jest przez Głównego Inspektora Pracy.
2014
Organizacja konkursu i przyznanie 35 firmom tytułu Lidera Działań na Rzecz Zdrowia Pracowników za działania profilaktyczne w zakresie przeciwdziałania uzależnienia od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Honorowy patronat nad konkursem objął Minister Zdrowia.
2016
Rozpoczęcie realizacji dwóch projektów finansowanych ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 – „Edukacja pracodawców, menedżerów, specjalistów zarządzania zasobami ludzkimi i ochrony zdrowia pracujących w zakresie tworzenia i realizacji w zakładach pracy programów zarządzania zdrowiem starzejących się pracowników” oraz „Rozwój kompetencji osób uczestniczących w zadaniach na rzecz ograniczania występowania nadwagi i otyłości przez działania edukacyjne dla pracodawców, kadry zakładów pracy, organizacji pracowniczych, specjalistów służby medycyny pracy w zakresie przygotowania i animacji programów promocji aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania w zakładach pracy".
2017
Piotr Plichta został nominowany przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na członka Komitetu Zarządzającego, reprezentującego Polskę w Europejskim Programie Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST. Najnowsza Akcja COST nosi tytuł „European Network for Problematic Usage of the Internet” (CA16207). Przez najbliższe lata Sieć ta będzie płaszczyzną współpracy badaczy zajmujących się analizowaniem uwarunkowań i konsekwencji problemowego używania internetu oraz opracowaniem i wdrażaniem rozwiązań profilaktycznych w tym zakresie.
2019
Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego oraz Kapituła Konkursów Innowacyjnych, której przewodniczyła Konsul Wielkiej Brytanii doceniło wkład Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy w edukację dorosłych w obszarze zdrowia przyznając certyfikat i tytuł „Ambasadora Innowacyjnych Idei i Praktyk Pedagogicznych”. Nagroda została wręczona 14 czerwca 2019r. w czasie XXXIII PODSUMOWANIA RUCHU INNOWACYJNEGO W EDUKACJI organizowanego w Pałacu Poznańskiego w Łodzi.
2021
Rozpoczęcie współrealizacji projektu finansowanego ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 pt. „Edukacja w zakresie zarządzania zdrowiem starzejących się pracowników oraz opracowanie i upowszechnienie instrumentów promujących zdrowie i zachowania prozdrowotne w środowisku pracy”.